Dlaczego Cypr?

Ktoś zapyta:
A DLACZEGO CYPR, PO CO TAM JECHAĆ?
Mamy kilka powodów dla których warto odwiedzić właśnie Cypr a konkretnie Pafos.

Cypr, to magia wielu odcieni błękitu morza, pięknych widoków, wspaniałej przyrody i niezwykłych zabytków.
Nawet dla ludzi nie lubiących zwiedzać znajdzie się coś ciekawego jak np. przepiękne mozaiki w Pafos, czy plantacje bananów jedynych w swoim rodzaju.

Cypr to tajemnicza i piękna wyspa, o której do dziś krążą przeróżne legendy i mity. Każdy kto na nią przybywa zwraca uwagę na błękit morza i nieba, owoców cytrusowych, obfitość kwiatów oraz na cypryjskie koty, które można spotkać na każdym kroku. Są miejsca które trzeba zobaczyć, miejsca takie jak kościół Agios Lazaros w Larnace. Słone jezioro – gdzie zimą dziesiątki tysięcy flamingów tworzą płomiennoróżowe stada. Choirokoitia, Limassol, ruiny starożytnego miasta Kourion, mozaiki w Pafos, zamek św. Hilariona, mozaikę kultur w Famagusta, Salamina. Wspaniałych wrażeń dostarczy wyprawa w góry Trodos do bizantyjskich cerkwi i prawosławnych klasztorów wpisanych na listę UNESCO. To tutaj, na trzeciej pod względem wielkości wyspie na Morzu śródziemnym, koło skały Petra tou Romiou wyłoniła się Afrodyta – bogini miłości , a Cypr stał się jej królestwem. Dlaczego Cypr?. Bo nigdzie indziej nie znajdziemy tak wielkiej ilości wspaniałej historii, tak wielu zabytków, pięknej pogody i ciepłego, czystego morza. Jeśli do tego dodamy bardzo przyjaznych Cypryjczyków, wspaniałej i różnorodnej kuchni, dojrzałych owoców i warzyw, najlepszej oliwy z oliwek, to mamy super odpowiedź na to pytanie.

Plaże…

Cypr słynie z pięknych i czystych plaż, aż 50 z nich uzyskało certyfikat Błękitnej Flagi. Znaku tego mają prawo używać kąpieliska i mariny spełniające normy dotyczące ochrony środowiska. Turkusowa woda, przepiękne plaże o złotym piasku, jak również dziewicze fragmenty wybrzeża z malowniczymi widokami, to wizytówka królestwa Afrodyty. Słoneczna pogoda i wysoka temperatura również po sezonie sprawiają, że plażować na Cyprze można przez większą część roku.

Czytaj więcej

Kuchnia…

Cypryjczycy uważają spożywanie pokarmów za jeden z ważniejszych elementów życia. Szczególnie wieczorami gromadzą się w kafejkach i restauracjach aby w gronie znajomych i przyjaciół spędzić mile czas.
Przy dobrym winie i kolorowych, dobrze doprawionych daniach typu meze, kanelonia czy pita bawią się do białego rana.

Gościnność…

Dziedzictwo kulturowe, które liczy ponad 9000 lat sprawia, że Cypryjczycy są bardzo dumnym narodem. Ich tutejszym tradycjom i obyczajom możemy przyjrzeć się zwłaszcza podczas specjalnych okazji. Jednym z najbardziej wyrazistych zwyczajów na Cyprze jest gościnność, która rzuca się w oczy każdego dnia. Mieszkańcy wyspy Afrodyty traktują bardzo poważnie swoją zasadę bycia gościnnym. Nowo przybyła osoba zostanie zaproszona na smaczny posiłek, jeśli jest w trakcie zwiedzania zostanie poczęstowana kawałkiem świeżego chleba, a jeśli spotkanie łączy się również z pozytywnie zakończoną transakcją – szczęśliwiec pragnienie będzie mógł ugasić dobrą lemoniadą.
Cypryjczycy bardzo lubią dzieci, przyjeżdzające tu rodziny mogą, ze względu na swoje pociechy liczyć na życzliwość mieszkańców, a bogactwo różnorodnych atrakcji na pewno umili wszystkim wakacje.

Romantyczność…

Cypr jest idealnym miejscem dla zakochanych. Przez wielu nazywana jest Wyspą Miłości. Miejsce ulubione przez Afrodytę, której muzeum znajduje się w Pafos. Romantyczne zachody słońca oraz ekskluzywne apartamenty sprawiają, że Cypr jest idealnym miejscem na zaręczyny czy miesiąc miodowy.

Atrakcje…

Ilość atrakcji sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dla zmęczonych, piękne plaże dla lubiących aktywność, możliwość łowienia ryb z łodzi, wypożyczalnie rowerów, skuterów, dla odważnych nurkowanie lub jazda na nartach tak wodnych jak i zimowych. Tak, tak nie pomyliliśmy się. W górach Troodos od stycznia do marca jest wystarczająca ilość śniegu na białe szaleństwo.

Średnie temperatury powietrza

Najwyższe dzienne temperatury powietrza podczas najcieplejszych miesięcy roku (lipiec i sierpień) osiągają na nizinie wartości od 27°C do 36°C oraz ok. 22°C w górach Troodos. W styczniu, najchłodniejszym miesiącu roku, przeciętna najwyższa temperatura wynosi 10°C na nizinie i 3°C w górnych łańcuchach Troodos, przeciętne najniższe temperatury dnia wynoszą odpowiednio 5°C i 0°C.

Temperatura wody

Od czerwca do listopada temperatura wody na otwartym morzu wynosi ponad 22°C i wznosi się aż do 27°C w sierpniu. Nawet w trzech najchłodniejszych miesiącach, od stycznia do marca, przeciętne temperatury wody utrzymują przyjemną wartość 16°C, a nawet 17°C w pobliżu brzegu.